(ВИДЕО) Финска ги затвори границите со Русија, полицијата се судри со мигранти

Од:

Финска затвори четири гранични премини со Русија во обид да го запре повеќедневниот прилив на баратели на азил за кој Хелсинки вели дека бил поттикнат од Москва. Финските граничари во петокот најавија дека од полноќ по локално време ќе креваат бариери на граничните премини Ваалимаа, Нуиџамаа, Иматра и Ниирала во југоисточна Финска, низ кои минува најголемиот дел од сообраќајот меѓу двете земји.

Синоќа дојде до конфликт со мигранти на граница поради што полицијата морала да употреби солзавец.

Би можело да ве интересира

Почина еден од пилотите на рускиот воен авион кој се урна во Ставропол

Горан Наумовски

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски