ВИДЕО: Ескалираат судирите меѓу Хезболах и Израел

Од:

Израелските одбранбени сили објавија дека дошло до значителна ескалација на конфликтот со Хезболах. Хезболах истрела бројни противтенковски проектили од Либан кон Израел, гаѓајќи ги и воените и цивилните позиции и предизвикувајќи жртви на двете групи, изјави портпаролот на израелската војска, потполковник Џонатан Конрикус. Конрикус додаде дека Хезболах исто така се обидел да се инфилтрира во Израел и бил спречен од војската.

„Она што Хезболах го прави сега е вовлекување на Либан во конфликт од кој сигурно нема да има корист“, рече Конрикус. Хезболах соопшти дека вчера извршил шест напади врз позиции на израелската војска долж целата либанска граница користејќи наведувани проектили, митралези и минофрлачи од 57 милиметри.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа