ВИДЕО: „Епска катарстофа, луѓето нема каде да одат“ – Израел го напаѓа Рафа, последното прибежиште за Палестинците

Од:

Израел почна напади врз Газа, откако повторно повика на проширена евакуација на Рафах, при што Обединетите нации предупредуваат дека директната инвазија на преполниот јужен град ризикува „епска“ катастрофа.

Агенцијата за одбрана на Газа соопшти дека двајца лекари се убиени денеска во централниот град Деир ал Балах, а дописниците на АФП јавија за интензивни судири и силен оган од израелски хеликоптери во близина на градот Газа.

Очевидци изјавија дека Израел извршил напади врз Рафах во близина на границата со Египет вчера, а сликите на АФП покажуваат дека чад се издига над градот. Пркосејќи му на меѓународниот притисок, израелските сили навлегоа во источните области на градот, практично затворајќи го клучниот граничен премин за хуманитарна помош.

Израел ја прошири наредбата за евакуација од источен Рафах, откако соопшти дека 300.000 луѓе го напуштиле градот откако армијата ги повика луѓето да се евакуираат претходно оваа недела. Жителите наполниле цистерни со вода, душеци и други предмети на возилата и се подготвувале повторно да побегнат.

„Не знаеме каде да одиме“, рече Фарид Абу Еида, кој се подготвуваше да замине од Рафах откако пристигна таму од градот Газа, додавајќи: „Не остана место во Газа што е безбедно или не е пренатрупано… Имаме нема каде да оди“.

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагари рече дека тие „елиминирале десетици терористи во источен Рафах“, а армијата соопшти дека силите се борат против „вооружените терористи“ и дека пронашле „бројни подземни тунели“.

Шефот на ОН Антонио Гутереш изјави дека Газа се соочува со ризик од „епска хуманитарна катастрофа“ доколку Израел започне целосна копнена операција во Рафах. Лидерот на ЕУ, Шарл Мишел, напиша на социјалните мрежи дека на цивилите од Рафа им е наредено да одат во „небезбедни зони“, осудувајќи го како потегот како „неприфатлив“.

Лекарите без граници (MSF) соопштија дека почнале да префрлаат 22 пациенти од теренската болница во Рафах, велејќи дека израелските операции во градот „го оневозможуваат обезбедувањето медицинска помош за спасување животи“.

Хамас вели дека „континуираната контрола“ на Израел и затворањето на преминот Рафах ја влошуваат „хуманитарната катастрофа“ во Газа. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го „елиминира“ Хамас во Рафах.

Израелската војска соопшти дека во средата повторно го отворила преминот Керем Шалом во близина на Рафах, но хуманитарните агенции предупредуваат дека доаѓањето помош низ милитаризираната област останува исклучително тешко.

Би можело да ве интересира

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски

Бени Ганц, член на воениот кабинет на Нетанјаху, најави оставка

A1on