ВИДЕО: Хеликоптер се удри во зграда на Менхетн

Во централниот дел на Менхетн, попладнево околу 14 часот полокално време хеликоптер удри во кров од облакодер а потоа се запали, при што едно лице загина. Несреќата се случи во северниот дел на Тајмс Сквер.

Пожарот на покривот беше изгаснат околу 20 минути по несреќата.

Гувернерот на Њу Јорк, Андреј Куомо разговараше со новинарите на местото на настанот.

“Хеликоптер направи присилно слетување или итно слетување на покривот на зградата поради една или друга причина”, рече Куомо. “Луѓето во зградата рекле дека почувствувале тресење”, рече тој и додаде “Тоа беше тешко слетување.”

Во моментот нема информации за идентитетот на патниците во леталото.

Би можело да ве интересира

Трамп: Соборивме ирански дрон

Анкета: Бајден со најголема популарност кај демократите за да му се спротивстави на Трамп

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска