(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Од:

Едно лице загина, а две други се повредени кога вооружен маж отвори оган во стоматолошка ординација во Ел Кахон, Калифорнија, во четвртокот попладне. Полицијата во Сан Диего го приведе осомничениот, идентификуван како Мохамед Абдулкарим (29) изјави полицискиот капетан на Ел Кахон, Роб Рансвејлер.

Полицијата одговорила на повикот 911 во канцеларијата на авенијата Северна Магнолија во 16:15 часот по локално време и им пружила „помош за спасување“ на трите жртви.

Полицијата соопшти дека системот на камери што се користел низ градот го идентификувал возилото на осомничениот. Тие рекоа дека потоа потврдиле дека осомничениот го изнајмил камионот.

Камионот подоцна бил пронајден, а Абдулкарим бил приведен во близина на местото каде што се наоѓало возилото, рече Рансвајлер.

ФБИ од Сан Диего и Федералното биро за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви помагаат во истрагата.

Ел Кахон е град на околу 15 милји североисточно од Сан Диего.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пукање на забава: Има мртви, неколку повредени

Предраг Петровиќ

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски