(ВИДЕО) Две бик-ајкули го одложија фестивалот на сурфање во Австралија

Од:

Неколку популарни плажи во Сиднеј се затворени пред популарниот фестивал на сурфање, откако ајкули нападнаа делфин во водите во близина на градот.

Најмалку две ајкули биле забележани во областа Шели Бич, на северот на Сиднеј, по нападот, а властите превентивно ги затвориле сите плажи во близина, јавува Би-би-си.

Фестивалот за сурфање „Manly Open Surf“, кој требаше да се одржи викендов на плажите, беше прекинат и спасувачите побараа од луѓето да излезат од водата по нападот.

Снимката од дрон објавена од спасувачите покажува најмалку две ајкули и делфин како пливаат со видливи повреди на опашката. Делфинот подоцна умре. Сведокот на нападот, Емили Петерсон, за медиумите изјави дека една од ајкулите била долга околу три метри.

„На околу 20 метри од брегот видов делфин како плива и сенка на десната страна. Се свртев на другата страна и видов бик ајкула долга три метри, но таа не ме ни гледаше, туку само одеше по делфинот“, рече Петерсон.

Џолс Фарел, потпретседател на Австралиската организација за спасување и истражување на китови, изјави дека се претпоставува дека делфинот не се чувствувал добро на почетокот и затоа се доближил до брегот, што ги привлекло ајкулите.

Фаталните напади на ајкули врз луѓе во Сиднеј се ретки. Во февруари минатата година, еден човек загина во близина на плажата Литл Беј на југоисточниот дел на градот, во првиот фатален неиспровоциран напад на ајкула во Сиднеј од 1963 година.

Би можело да ве интересира

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

(ВИДЕО) Морски лав распарки ајкула: Неверојатна снимка од судир на предаторите, посетителите на плажата згрозени

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Црна Гора забележана е ајкула: кружеше околу брод

Предраг Петровиќ

Ајкула нападна жена на плажата Рокавеј во Њујорк: Тешко повредена

(ВИДЕО) Ајкула напаѓа чамец: Осум пати се залетува кон пловилото и удира во моторот

ВИДЕО: Паника во Шпанија-перки се појавија во водата, сите почнаа да бегаат