ВИДЕО: Доријан ги опустоши Бахамите, најмалку пет жртви на ураганот

Од:

Премиерот на Бахамите, Хуберт Минис, денеска изјави дека најмалку пет лица погинале на островите Абако од ударот на ураганот Доријан, што во меѓувреме ослабна до категорија четири, но во следните денови и натаму ќе биде многу силен.

Минис кажа дека и жителите на блискиот остров Грејт Бахама се сериозно загрозени од ураганот.

-Спасувачките екипи ќе тргнат во акција штом временските услови тоа го дозволат, додаде Минис.

Според него, многу куќи и згради се значително оштетени или уништени.

-Се наоѓаме на среде историска трагедија, рече Минис, пренесен од американските медиуми.

Американскиот Центар за урагани наведува дека Доријан е најсилниот ураган што било кога ги погодил Бахамите.

Жителите се уште се наоѓаат по засолништата, без струја, а американските медиуми јавија дека ураганот предизвикал огромна штета во некои делови на Бахамите каде се уништени куќи и поплавени цели населби.

Би можело да ве интересира

Соперниците на Блумберг го обвинуваат дека сака да го купи гласањето на изборите

Ана Ололовска

Блумберг разгледува опции Хилари Клинтон да биде потпретседател

Ана Ололовска

Трамп до Русија: Престанете да ги поддржувате ѕверствата на Асад во Сирија

Ана Ололовска

Трамп со закани да не споделува информации со европски држави што работат со „Хуавеи“

Ана Ололовска

Од сезонскиот грип во САД починале 14.000 лица

Ана Ололовска

Рохани: Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок