ВИДЕО: Демонстранти во Париз го блокираа влезот на Лувр

Од:

Синдикалните демонстранти, огорчени од потегот на претседателот Емануел Макрон да ја зголеми старосната граница за пензионирање на Франција без гласање во парламентот, денеска го блокираа влезот на парискиот музеј Лувр, фрустрирајќи голем број посетители.

Помал број демонстранти се собраа пред стаклената пирамида на Лувр и мирно демонстрираа против планот да се натераат повеќето Французи да работат до 64-годишна возраст за да го балансираат пензискиот буџет.

„Пензионирајте се на 60 години – работете помалку за да живеете подолго“, пишуваше на еден транспарент.

Низ дворот на музејот се проби ред разочарани туристи. „Ова е смешно, доаѓаме од целиот свет со нашите деца да го посетиме музејот и смешно е што 20 луѓе го блокираат влезот“, рече Самуел, мексикански турист.

„Навистина разбирам од каде доаѓаат и тоа е сосема фер. Но, сите ние би сакале да ја видиме Мона Лиза, ама тоа е“, рече Џејн, посетител од Лондон.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци

(ВИДЕО) Насилни протести во Париз: Искршени излози, запалени барикади

Илјадници граѓани протестираа во Франција за 1 Mај