(ВИДЕО) Чикаго: Протест против имиграциската политика на Трамп

Од:

Неколку илјади демонстранти се собраа во центарот на Чикаго против имиграциската политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

Според медиумите во САД, американските надлежни служби планираат денеска да спроведат голема рација и апсење на околу 2.000 илегални имигранти, на кои им е издадено решение за депортирање.

Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Не деца во кафез“ и „Укинете ја Агенцијата за имиграција“.

Портпаролот на полицијата Ентони Гуглеми изјави дека протестот поминал мирно и ниту еден од учесниците не е приведен.

Според проценките на полицијата, на протестот учествувале околу 5.000 луѓе.

Слични собири се одржани и во други градови на САД, а во Феникс полицијата уапсила 16 лица.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска

„Инцидент“ со авионот на Пенс

Ана Ололовска

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски