(ВИДЕО) Борби на северот на Израел: „Имаше инфилтрација од Либан“

Од:

Во она што може да биде значаен развој на конфликтот, израелските воени претставници велат дека распоредиле трупи за да се справат со наводната „инфилтрација“ од Либан. „Добиена е пријава за инфилтрација на голем број осомничени на израелска територија од либанска територија“, се вели во соопштението на армијата. „Војниците на ИД се распоредени во областа.

Израелската телевизија објави дека во конфликтот биле убиени двајца осомничени „инфилтрирани“. Либан се граничи со северен Израел. Областа околу границата во јужен Либан е контролирана од Хезболах, исламистичка група поддржана, вооружена и финансирана од Иран.

Израелското јавно радио јавува дека има престрелка на север меѓу израелските сили и поединци кои ја преминале границата од Либан.

Жителите на Маалот, град во северен Израел, добија инструкции да останат во своите домови. Израелските одбранбени сили соопштија дека убиле голем број луѓе кои се инфилтрирале во северен Израел и продолжуваат да ја пребаруваат областа, јавува Израелското јавно радио.

Би можело да ве интересира

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски

Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат