(ВИДЕО) Авион на американската морнарица ја промаши пистата и слета во вода

Од:

Авион на американската морнарица ја прелета пистата и слета во залив на Хаваи. Властите соопштија дека сите девет лица во авионот се неповредени. Крајбрежната стража реагираше, но спасувачките операции беа брзо прекинати, потврди офицерот Рајан Фишер, портпарол на крајбрежната стража.

Авионот P-8A ја прелета пистата во базата Канеохе изјави наредникот Орландо Перез, портпарол на американскиот маринци.

Фотографијата направена од сведок го покажува авионот на вода веднаш до брегот, сцена која потсетува на „Чудото на Хадсон“ од 2009 година кога комерцијален патнички авион управуван од Чесли „Сали“ Саленбергер принудно слета во реката во Њујорк.

Тогаш преживеаја сите 155 луѓе во авионот. П-8А и Ербас А320 што ги пилотира Саленбергер се приближно со иста големина, пишува Асошиетед прес.

Противпожарната служба во Хонолулу добила пријава за соборениот авион веднаш по 14 часот по локално време, изјави портпаролот Малколм К. Медрано.

„Во тоа време беше облачно и врнежливо. Видливоста беше околу 1,5 километар“, рече Томас Вон, метеоролог од Националната метеоролошка служба во Хонолулу.

П-8А често се користи за борба против подморница и за извидување и собирање разузнавачки информации.

Би можело да ве интересира

Малезија бара нова истрага за исчезнатиот МХ-370

А1он

(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Исчезна петгодишно девојче на Флорида, полицијата ја пронајде во мочуриште

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо