ВИДЕО: 400 шумски пожари беснеат во Канада, наредена евакуација на 30.000 семејства

Од:

Властите во канадската провинција Британска Колумбија наредија евакуација на 30.000 домаќинства додека беснеат околу 400 шумски пожари, јавува Би-Би-Си.

Официјалните лица го ограничија патувањето до градот Келовна со 132.000 луѓе, каде што чадот од блиските пожари се надви над езерото Оканаган.

Со наредбата тие сакаат да обезбедат доволно сместување за евакуираните и работниците за итни случаи.


Пожарите уништија домови во блискиот град Западна Келоун, кој има околу 36.000 жители.

Ограничувањата за патување важат и за градовите Камлупс, Оливер, Пентиктон и Вернон и Осојос.

Стотици километри на север, огромен пожар продолжува да се шири кон градот Јелоунајф.

Официјалниот рок за евакуација на овој град, главниот град на северозападните територии на Канада, истече во петокот, на 18 август. Локален функционер подоцна истиот ден изјави дека речиси сите жители заминале, било со автомобил или со авион.

Околу 19.000 од 20.000 жители на градот биле евакуирани. Властите соопштија дека 39 пациенти биле префрлени од болницата во алтернативни установи во петокот навечер, што ги прави последните луѓе кои биле евакуирани од градот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Трудо: Канада ја сфаќа експлозијата на мостот „Виножито“ крајно сериозно

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Горан Наумовски

ВИДЕО: Пропалестински демонстранти упаднаа во ресторан и го нападнаа канадскиот премиер

ВИДЕО: Гризли уби брачен пар во Канада

Катерина Ѓуровски

Канада „ветената земја“ во која младите се враќаат кај родителите, а улиците полни со бездомници