(ВИДЕО) 19 илјади луѓе евакуирани во Канада: „Поради пожарот ноќта изгледаше како ден“

Од:

Во Канада беснеат пожари, поради што во некои делови од земјата е прогласена вонредна состојба. Таква ситуација прогласи премиерот на провинцијата Британска Колумбија, велејќи дека локалните власти се соочуваат со најлошата сезона на шумски пожари досега, додека илјадници луѓе се евакуирани од градовите источно од Ванкувер.

„Во последните 24 часа ситуацијата брзо се развиваше и се соочуваме со исклучително предизвикувачка ситуација во наредните денови“, изјави синоќа премиерот на Ванкувер Дејвид Еби, пишува Гардијан.

Пожарникарите се борат со неконтролираниот шумски пожар во Мекдугал Крик кој изгоре 10.500 хектари во бурни услови во ридовите и планините над градот Западна Келоуна, принудувајќи илјадници луѓе да се евакуираат. Западна Келоуна, град со 36.000 жители, се наоѓа на 300 километри источно од Ванкувер.

Евакуации беа извршени и во уште еден град со околу 150.000 жители лоциран преку езерото Оканаган од Западна Келовна.

Евакуацијата дојде откако властите посеверно во регионот на северозападните територии соопштија дека се верува дека се евакуирани повеќе од 19.000 луѓе поради шумските пожари кои му се закануваат на градот Јелоунајф.

Противпожарните екипи работат деноноќно на ширење на пожар и испуштање вода од воздухот во итен напор да го заштитат градот со 20.000 жители. Облачноста и ниските температури вчера го забавија пожарот западно од Јелоунајф, соопштија пожарникарите.

Се проценува дека околу 4.000 луѓе се префрлени со хеликоптер, со можност за повеќе летови подоцна денеска, доколку временските услови дозволат.

Канада минува низ својата најлоша сезона на шумски пожари досега, со повеќе од 1.000 активни пожари кои горат низ целата земја, вклучително и 236 во северозападните територии. Пожарите во областа изгореа повеќе од 2 милиони хектари земја, а повеќе од половина од населението во регионот е под наредба за евакуација.

Градоначалничката на Јелоунајф Ребека Алти вчера изјави дека не е јасно кога жителите ќе можат да се вратат. „За жал, ова сè уште не е завршено. Пожарот продолжува да се приближува и постои голема неизвесност кога жителите ќе можат да се вратат во своите домови“, рече Алти.

Во Западна Келоун, пламенот и чадот беа видливи од градот, изјавија очевидци. Снимката објавена на социјалните мрежи покажува пламен во долината околу езерото.

„Има бројни пожари низ провинцијата што им се закануваат на заедниците. Илјадници луѓе се под наредба за евакуација, а десетици илјади други се под тревога за евакуација“, рече Еби и министерот за вонредни состојби Бовин Мао во заедничката изјава.

Тие ги повикаа луѓето да се држат подалеку од областите со висок ризик и да им дадат простор на екипите за итни случаи да работат. „Ги повикуваме сите Британски Колумбијци да бидат внимателни, да ги слушаат локалните власти и да ги следат наредбите за евакуација. Ќе го поминеме ова заедно“, рекоа премиерот и министерот.

Официјалните лица рекоа дека следните 24 до 48 часа би можеле да бидат најтешките. Претходно воздушниот простор во областа беше затворен за да им се отвори патот на Канаѓаните.

„Минатата ноќ напорно се боревме за да ја заштитиме нашата заедница. Ноќта се претвори во ден поради портокаловиот сјај на облаците и огнот“, изјави на новинарите шефот на противпожарната служба во Западна Келоун, Џејсон Бролунд.

Луѓето од повеќе од 2.400 домови се евакуирани, а неколку објекти се уништени во Западна Келоуна во текот на ноќта, изјави шефот на противпожарната служба, според Гардијан.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Трудо: Канада ја сфаќа експлозијата на мостот „Виножито“ крајно сериозно

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Горан Наумовски

ВИДЕО: Пропалестински демонстранти упаднаа во ресторан и го нападнаа канадскиот премиер

ВИДЕО: Гризли уби брачен пар во Канада

Катерина Ѓуровски

Канада „ветената земја“ во која младите се враќаат кај родителите, а улиците полни со бездомници