Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

Од:

Белата куќа го повика на разговор кинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, за да му ја изрази осудата на „ескалацијата на акции” против Тајван и да повтори дека САД не сакаат криза во регионот, пишува денеска „Вашингтон пост“.

„По дејствијата на Кина во текот на ноќта, го повикавме амбасадорот Чин во Белата куќа да му врачиме официјален демарш за кинеските провокативни дејствија”, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби за „Вашингтон пост”.

Кина денеска одлучи да воведе санкции кон претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси и нејзиното семејство, како одговор на, како што рече кинеското Министерство за одбрана, „злобните” и „провокативни” дејствија, поради нејзината посета на Тајван во вторникот, јавија британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мицкоски од Вашингтон најавува средби со државнци, бизнисмени и со дијаспората

Катерина Ѓуровски

Можно примерје ако Израел ги прифати условите на Хамас

А1он

За Таравари утрешниот настан е седница, а не средба со Централното претседателство

Таравари ги викнал на средба членовите на Собранието на Алијанса пред седницата која ја свика Села

Александар Тодески

Меџити, Гаши и Касами ги продолжуваат средбите со конгресмени во Вашингтон

А1он

Ковачевски за средбата со Заев и Ахмети: Зборувавме за настапот на партиите на изборите и за членството во ЕУ

Александар Тодески