Вакцинираните Германци од денес не мораат да ги почитуваат заштитните мерки

Од:

Во Германија, според предлог-законот одобрен од Владата, луѓето кои се вакцинирани со двете дози против Ковид-19 повеќе нема да имаат потреба да го почитуваат полицискиот час.

– Исто така, ќе им биде дозволен пристап до продавници и други објекти без да обезбедат негативен ПЦР тест, што во моментов се бара од останатиот дел од населението, изјави министерката за правда Кристин Ламбрехт.

Мерките може да стапат на сила овој викенд доколку бидат одобрени од Парламентот.

Би можело да ве интересира

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

Ана Ололовска

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против Ковид-19

Ана Ололовска

Нова теза на американските лекари: Ковид-19 не е респираторна, туку болест на крвните садови

Ана Ололовска

Вакцинираните во Германија од недела ќе бидат ослободени од многу мерки

Ана Ололовска

Јапонија ја продолжи вонредната состојба до крајот на мај

Ана Ололовска

Кипар воведува CoronaPass задолжителен за угостителски објекти, молови, хотели, цркви

Ана Ололовска