Уште еден руски олигарх умре во мистериозни околности

Од:

Уште еден во низата руски олигарси поврзани со Владимир Путин, е пронајден мртов под се уште неразјаснети околности, јавуваат руските медиуми. Телото на Игор Шкурк (49), заменик-генерален директор на руската енергетска компанија Јакутскенерго, беше откриено вчера во неговата притворска ќелија во Јакутск, каде што беше приведен под обвинение за примање мито.

Еден ден пред неговата смрт, неговите адвокати поднесоа жалби против, како што тврдеше, обвиненијата за неоправдано поткуп. Руските власти не дадоа никакви детали за смртта на Шкурк, но рекоа дека врз основа на „прелиминарните податоци“ нема знаци за „криминален чин“.

Шурко, кој имал големи приходи, бил обвинет дека барал поткуп од 5.000 фунти. Тој беше член на про-путин политичката партија Единствена Русија, но неговото членство беше суспендирано по обвинувањата.

„Ќе го паметиме како отворен, гостопримлив човек со големо срце и смисла за хумор, грижлив шеф на тесно поврзано семејство“, се вели во соопштението на неговата компанија. Шурко беше задолжен за техничкиот менаџмент на компанијата Јакутскенерго, која го снабдува со електрична енергија најстудениот регион во светот Јакутија.

Од почетокот на инвазијата на Украина, имаше серија необјаснети смртни случаи на високи руски енергетски функционери. Минатиот месец Новаја Газета Европа, водечки руски независен истражувачки весник и Транспаренси интернешнал Русија поврзаа серија сомнителни смртни случаи со рускиот енергетски гигант Гаспром и сложената „шема за перење пари“ од која корист имаа многу руски бизнисмени и луѓе од безбедносните служби и военото милје на Путин.

Би можело да ве интересира

Додик отпатува за Русија

Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Загинаа двајца полицајци во напад во Русија

(ВИДЕО) Тројца загинати во голем пожар во фабрика во Русија

Горан Наумовски

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Почина еден од пилотите на рускиот воен авион кој се урна во Ставропол

Горан Наумовски