Ураганот Доријан на Бахамите досега однесе 30 жртви

Од:

Бројката на погинати од страотниот налет на ураганаот Доријан врз Бахамите нарасна на 30, соопштија офијални претставници на властите, пренесоа светските агенции.

Министерот за здравство Дуане Сандс на Бахамите за американските медиуми изјави дека очекуваат во следните неколку дена оваа бројка „значително да се зголеми“, бидејќи продолжуваат потрагите и акциите за спасување на настраданите

Сандс изјави дека жртвите се од островите Гранд Бахами и Абака.

Ураганот Доријан во неделата го погоди островот Абака како бура од петта категорија, а потоа и Гранд Бхами како бура од четврта категорија.

Би можело да ве интересира

Бурата Умберто прерасна во ураган од прва категорија

Ана Ололовска

Бурата Умберто прераснува во ураган, тврдат метеоролозите

Ана Ололовска

Бурата Умберто се упати кон Бахамите

Нова бура им се заканува на Бахамите

Ана Ололовска

По ударот на ураганот 2.500 исчезнати на Бахамите, листата се проверува

ОН: Еден милион долари за настраданите од ураганот Дориан на Бахамите

Ана Ололовска