Бурата Умберто прераснува во ураган, тврдат метеоролозите

Од:

Тропската бура Умберто според очекувањата на метеоролозите денеска треба да прерасне во ураган.

Бурата полека станува се посилна северно од Бахамите, соопшти американскиот Национален центар за урагани (НХЦ), а пренесе Гласот на Америка.

Метеоролозите не советуваат надгледување на брегот, нити издадоа предупредување за бура која се движи во правецот север-северозапад, со максимнална брзина на ветриштата до 95 километри на час.

НХЦ наведува дека „центарот на Умберто“ во текот на следните неколку дена треба да продолжи да се преместува понатаму кон источниот брег на американската сојузна држава Флорида, за потоа да се помести подалеку од САД.

„Надоаѓањето на водените бранови што ги предизвикува Умберто, според очекувањата, во следните неколку дена треба да влијаат врз североисточните Бахами и врз брегот на САД од источно-централна Флорида до Северна Каролина“, додаде НХЦ предупреди дека „зголемувањето на нивото на водите може да предизвика бранови опасни по животот на луѓето“.

Би можело да ве интересира

Ураганот „Лоренцо“ носи бранови од 22 метри на Азорските Острови

Ураганот Умберто, засилен до категорија три, се приближува до Бермудските Острови

Ана Ололовска

Бурата Умберто прерасна во ураган од прва категорија

Ана Ололовска

Бурата Умберто се упати кон Бахамите

Нова бура им се заканува на Бахамите

Ана Ололовска

По ударот на ураганот 2.500 исчезнати на Бахамите, листата се проверува