Унгарската полиција пронајде 17 мигранти набиени во камион

Од:

Унгарската полиција пронајде 17 мигранти набиени во затворен простор без соодветна вентилација кога запреле камион со турски регистарски таблички во близина на јужната граница.

На мигрантите – 16 од Египет и еден од Либија – им била потребна итна медицинска помош, соопшти полицијата на нивната веб-страница, додавајќи дека само брзата акција по дојавата од романските власти им го спасила животот.

Полицијата соопшти дека го запрела камионот во четвртокот кај селото Кистелек и повикала брза помош за мигранти и го привела шверцерот на луѓе, турски државјанин.

Во февруари, 18 авганистански мигранти беа пронајдени мртви во камион оставен на спореден пат во близина на бугарскиот главен град Софија.

Илјадници луѓе кои бегаат од војна и сиромаштија на Блискиот Исток, Африка и Азија се преселуваат преку копно низ Балканот во Европа.

Унгарија изгради ограда на својата јужна граница со Србија, но рутата преку Унгарија до Западна Европа останува популарна за мигрантите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија