Унгарија: Ќе ја блокираме воената поддршка на Украина додека не се укинат санкциите против ОТП банка

Од:

Унгарија ќе ја блокира следната транша од воената помош на ЕУ за Украина и секој нов пакет санкции против Русија доколку Киев не ја отстрани унгарската ОТП банка од листата на воени спонзори, изјави во средата унгарскиот министер за надворешни работи.

„Не можеме да дадеме зелено светло се додека ОТП е на црната листа“, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, додавајќи дека „истото важи и во случај на санкции“. Унгарија не ја одобри исплатата на следната транша од воената помош за Украина од Европскиот фонд за мир (ЕПФ), барајќи гаранции дека и другите региони, како Балканот или Северна Африка, ќе добијат средства.

Досега ЕУ има обезбедено околу 3,6 милијарди евра воена поддршка

ЕПФ, основана во 2021 година, е вонбуџетски инструмент чија цел е зајакнување на способноста на ЕУ да спречи конфликти, да изгради мир и да ја зајакне меѓународната безбедност. Досега ЕУ обезбеди вкупно околу 3,6 милијарди евра за воена поддршка на Украина.

Унгарија, која е членка на ЕУ и НАТО, одби да испорача каква било воена опрема на соседна Украина и постојано ги критикуваше санкциите на ЕУ против Русија, но на крајот сепак ги поддржа сите мерки што беа договорени досега.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото