Унгарија ќе издава државјанства на странски инвеститори

Од:

Унгарија ја разгледува можноста за издавање на дозволи за постојан престој, а потоа и за унгарско државјанство на богатите странски инвеститори, објавено е на интернет-страницата на унгарскиот Парламент.

Според предлог-законот право на постојан претстој и потоа на унгарско државјанство ќе добијат странците кои ќе купат најмалку државни обврзници во висина од 250.000 евра.

Лицата кои ќе добијат унгарски пасоши имаат право да живеат и работаат на подрачјето на цела Европска унија. Предлогот е поддржан од владејачката партија треба да привлече нови инвеститори, посебно од Кина.

Унгарија има милијарди долари надворешен долг и бара начини да го рефинансира или подмири тој долг, што вклучува и проджба на државите обврзници.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија