Украина од полноќ во вонредна состојба

Од:

Украинскиот Парламент изгласа воведување на вонредна состојба која стапува на сила од полноќ и ќе трае најмалку 30 дена. Вонредната состојба ќе важи за цела Украина, со исклучок на проруските сепаратистички покраини Доњецк и Луганск.

Тие се во вонредна состојба од 2014 година.

Благодарение на прогласената вонредна состојба, Владата може во било кој момент да прогласи полициски час и да ги проверува личните документи на сите граѓани. Се воведуваат и рестрикции за низа дигитални и радио-комуникациски сервиси, за кои Владата вели дека би можеле дополнително да ги запалат страстите.

Вонредната состојба значи и дека воените резервисти не смеат да ја напуштат земјата.

Би можело да ве интересира

Викторија Нуланд: Ќе воведеме нови санкции против Русија

Силен земјотрес ја погоди Русија

АП: На Украина очајно и требаат нови војници

СБУ: Русија ги користеше севернокорејските балистички ракети во нападите врз Украина

(ВИДЕО) Балерина донираше 50 долари за помош на Украина, сега и се закануваат 20 години затвор

Пентагон: Ако Украина остане без американска помош, ќе мора да направи избор

Горан Наумовски