Уапсен уште еден осомничен за убиството на холандскиот новинар Де Врис

Од:

Уапсен е уште едно осомничено лице за убиството на холандскиот репортер Питер Р. де Врис, со што вкупниот број на осомничени се зголеми на шест, се наведува во соопштението на холандското обвинителство.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми наведуваат дека полицијата и обвинителството веруваат дека уапсениот бил дел од криминална организација која извршувала убиства за пари.

Осомничениот (27) е уапсен во градот Хелмонд, но неговото име не се соопштува.

Обвинителите соопштија дека веруваат дека неговата вмешаност во убиството на Де Вриј е „индиректна“.

Британските медиуми потсетуваат дека Де Врис, славна личност чие доследно известување помогнало да се решат големите национални и меѓународни криминални случаи, бил застрелан во 2021 година, на фрекфентна улица во Амстердам, што предизвика национален излив на тага.

Државното обвинителство сè уште истражува и за други инволвирани во убиството, вклучувајќи го и нарачателот или нарачателите.

Пресудата на судењето на двајцата уапсени непосредно по убиството беше одложена на 11 јули, откако судиите наредија повторно отворање на случајот по апсењето на дополнителните осомничени.

На 4 јули полицијата уапси еден Полјак за кој се верува дека помогнал во организирањето на убиството во Холандија, а еден ден подоцна и еден осомничен во Шпанија, како и уште еден на карипскиот остров Курасао.

Сите шестмина осомничени се во притвор, а обвинителите побараа доживотни затворски казни за едниот за кој се смета дека е егзекуторот и за вториот кој го возел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Почина еден од тројцата холандски војници застрелани пред хотел во САД

Ана Ололовска

Шестмина загинаа во саботната несреќа во Ротдердам

(ВИДЕО) Камион влета во луѓе во Холандија, тројца загинаа

Штрајк на вработени во холандските железници, бараат повисоки плати

Ана Ололовска

Се истражува причината за смртта на бебето во Центарот за азиланти во Холандија

А1он

Данска студија: Ако сите користат велосипеди колку Холанѓаните, глобалните емисии на јаглерод би биле за 700 милиони тони помалку

Ана Ололовска