Уапсен поранешниот унгарски министер за внатрешни работи

Од:

Унгарската полиција го уапси Бела Биску, министерот за внатрешни работи од времето на комунизмот поради неговата улога во стрелање по антисоветската револуција во 1956 година.

Обвинителството во Будимпешта соопшти дека побарале од 90-годишниот Биску да биде под домешен притвор. Бил министер во времето на владеење на Јанош Кадар кој дошол на власт откако советските војски го задушуваат востанието во октомври 1956 година.

Обвинителството тврди дека Биску е единствениот преживеан член на времениот извршен комитет на Комунистичката партија за кој се смета дека бил одговорен за убиства на демонстранти – во декември 1956 година кога загинале 51 човек. Ако биде прогласен за виновен може да добие доживотен затвор.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија