Турската економија во рецесија за првпат по 2009 година

Од:

Турската економија влезе во рецесија за првпат од 2009 година, објавија властите на само три недели пред владата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган да се соочи со локалните избори, каде што растот и инфлацијата ќе бидат клучни прашања за гласачите.

Економското производство е намалено за 2,4 проценти во последните три месеци од годината во споредба со третиот квартал, соопшти турскиот Институт за статистика.

Две последователни квартални намалувања на економските показатели се сметаат за дефиниција за рецесија.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полета првиот турски борбен авион од 5-та генерација

Силен земјотрес ја погоди Турција

Горан Наумовски

Несреќа во рудник за злато во Турција: Најмалку девет рудари се затрупани

(ВИДЕО) Пукање во Истанбул, шестмина повредени: напаѓачите се убиени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се урна полициски хеликоптер во Турција, има загинати и повредени

Турција уапси 34 лица поврзани со Исламската држава