recesija

Свет

Анкетите спроведени пред форумот во Давос предвидуваат глобална рецесија во 2023 година

А1он
Две третини од највлијателните економисти од приватниот и јавниот сектор, учесници во истражувањето спроведено во рамките на Светскиот економски форум во Давос (СЕФ), очекуваат глобална
Економија

Русија влезе во рецесија

А1он
Девет месеци по почетокот на инвазијата на Украина, Русија западна во рецесија бидејќи западните санкции ја оптоваруваат нејзината економија, покажуваат официјалните податоци објавени на 16
Економија

Светските берзи се нестабилни, растат ризиците од рецесија

А1он
На светските берзи владее несигурност бидејќи поради високата инфлација централните банки ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки, што може да доведе до забавување на
Свет

Германија следната година ја очекува рецесија поради зголемените цени на енергенсите

А1он
Водечките германски економски институти проценуваат дека германската економија следната година ќе влезе во рецесија, се наведува во денеска објавената редовна есенска анализа за економските текови
Свет

Рајанер: Евтини билети од 10 евра нема да има поради скапото гориво

А1он
„Рајанер“ ќе работи уште подобро во случај на економска криза во Велика Британија, бидејќи граѓаните ќе продолжат да патуваат, но ќе бараат пониски цени, прогнозира
Економија

Јапонија излезе од рецесија, раст на БДП од пет отсто во третиот квартал

А1он
Јапонскиот бруто домашен производ се зголеми за пет проценти во периодот меѓу јули и септември во споредба со претходниот квартал, што е повеќе од очекуваното
Економија

Британија влезе во рецесија за првпат по кризната 2009 година

А1он
Економијата на Велика Британија претрпе голем пад помеѓу април и јуни, а мерките за запирање на ширењето на новиот коронавирус, кои практично го запреа стопанствотот,
Економија

БДП на Велика Британија бележи пад за 5,8 проценти само за месец март

А1он
Британската економија во март падна за 5,8 проценти, соопшти Канцеларијата за национална статистика (ОНС). Тоа е најтешкиот забележан месечен пад од 1997 година и значително
Економија

Њујорк тајмс: ЕУ пред длабока рецесија поради Ковид-19

А1он
Според најновата проекција на Европската комисија, како резултат на пандемијата, економијата на ЕУ ќе забележи пад од 7,4 проценти оваа година, невработеноста ќе достигне девет
Економија

Швајцарија очекува пад на БДП од 6,7 проценти

А1он
Швајцарската Влада предвидува пад на нејзиниот БДП од 6,7 отсто за оваа година, наведувајќи дека рецесијата, предизвикана од пандемијата на коронавирусот, ќе биде полоша отколку