Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Од:

18-годишен ученик нападнал со нож и ранил тројца соученици во средно училиште во градот Катаржина, во североисточна Полска, соопшти денеска портпаролката на полската полиција Катаржина Кучарска, пренесува АП.

Нападот се случил за време на часовите, а двајца oд избодените, тинејџер и тинејџерка се хоспитализирани и се во тешка состојба, додека на третиот му била укажана помош на лице место, рече Кучарска.

Тинејџерскиот напаѓач е уапсен, а полицијата и обвинителството спроведуваат истрага, изјави Елзбиета Лукасиевич, обвинител во блискиот полски град Остролека.

Нападите во училиштата и во Полска се многу ретки, пишува АП.

Би можело да ве интересира

Полицијата oд Лондон извести: Веруваме дека го пронајдовме телото на напаѓачот од Лондон

Горан Наумовски

Тројца повредени во напад со нож во Париз

Лондон: Девет лица се повредени со киселина, жена и деца се префрлени во болница

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Нападната американска база во Ирак, има и повредени

А1он

Во воздушен напад погодена станбена зграда во Дамаск

А1он