Тројца каталонски сепаратисти добија столче во Европарламентот

Од:

Тројца каталонски сепаратисти, односно поранешниот каталонски претседател Карлос Пуџдемон, неговиот заменик Ориол Јункерас и поранешниот каталонски министер Тони Комин, од кои едниот е во затвор, а двајца се во бегство, освоија пратенички места во Европарламентот.

Според првичните резултати, по преброени 85 отсто од гласовите, тројцата сепаратисти добија столче во Европарламентот.

Јункерас е во затвор во Мадрид под обвинение кое вклучува бунт во Каталонија и обид за одвојување од Шпанија во 2017 година, а по Пуџдемон и Комин, кои побегнаа во Белгија, распишана е потерница.

Ним им беше дозволено да се кандидираат, но судските власти посочија дека ќе се соочат со правни пречки доколку сакаат да ги заземат своите места во Европарламентот.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лејн чека писмо од Европскиот Парламент за Трочањи и Плумб

Ана Ололовска

Комисија на ЕП потврди дека Трочањи и Плумб не можат да ги извршуваат функциите

Ана Ололовска

Денеска започнуваат сослушувањата на кандидатите за еврокомесари во ЕП

Ана Ололовска

Ласло Трочањи пред европратениците ќе биде сослушан за конфликт на интереси

Ана Ололовска

Турција: Европарламентот ја осуди хајката против избраните градоначалници

Ана Ололовска

Европскиот Парламент бара крај на насилството против Рохинџите

Ана Ололовска