ЕП и ЕУ усвоија „Механизам за прилагодување на границите на јаглеродот“

Од:

Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ денеска соопштија дека усвоиле механизам што ќе го стави индустрискиот увоз на регионалниот блок под еколошки стандарди.

Познат како „Механизам за прилагодување на границите на јаглеродот“ (Carbon Border Adjustment Mechanism), договорот ќе го подложи увозот во неколку сектори – како челик, алуминиум, цемент и вештачко ѓубриво – на еколошките стандарди на ЕУ, се вели во одделни соопштенија на Европскиот совет и на Парламентот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СДСМ: ЕУ е единствен патоказ за подобра македонска иднина

А1он

Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ

ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Александар Тодески

Ковачевски: Од заробена држава денес сме земја членка на НАТО со отпочнати преговори со ЕУ

А1он

Франција бара од Приштина веднаш да ја прекине одлуката за забрана на динарот

Прва победа на земјоделците, ЕУ попушти пред нивните барања

Горан Наумовски