Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

Од:

Главната царинска служба на Кинеската Народна Република објави синоќа податоци за трговијата со САД според кои трговската размена меѓу двете земји од почетокот на годинава заклучно со крајот на септември се намалила за 14,8 отсто, до вредност од 402,66 милијарди долари.

Испораките на кинески стоки и услуги во САД за посочениот период во 2019 година се намалиле за 10,7 отсто, до 312 милијарди долари. Количеството увезена стока од САД, пак, се намалило многу повеќе, за 26,4 отсто, достигнувајќи 90,66 милијарди долари.

Официјален претствник на кинеската царинска служба истакна дека за време на последните трговски преговори кои минатата недела се одржаа во Вашингтон, бил постигнат прогрес.

– На повторната рунда кинеско-американски трговско-економски преговори успеавме да постигниме реален прогрес во некои правци, изјави претставникот.

Би можело да ве интересира

Трамп го обвини Бајден за плагијаторство

А1он

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Ана Ололовска

Американските специјалци, „Зелените беретки“ ја примија првата жена во своите редови

Ана Ололовска

Бајден со остри критики до Трамп за економијата

Ана Ололовска

СЗО испраќа експерти во Кина да го утврдат потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Кинеската авиоиндустрија со загуба од речиси пет милијарди долари поради Ковид-19

Ана Ололовска