Трамп тврди дека ја одложил инвазијата на Украина за неколку години

Од:

Поранешниот американски претседател и можен кандидат на новите избори следната година, Доналд Трамп тврди дека ак отој останеше претседател рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја нападне Украина.

Тој, исто така, тврди дека ја одложил руската инвазија за неколку години откако му рекол на рускиот претседател: „Немој да го правиш тоа“. Трамп ова го изјави за време на интервју за десничарската американска телевизиска мрежа Фокс њуз.

„Имам многу добри односи со Путин. Мислам, не сум разговарал со него долго време, но имам многу силни односи со Путин“, рече Трамп.

Тој претходно изјави дека би ја заврши војната во рок од 24 часа.

Разговарав со него. Реков, ако го направиш тоа, ќе настане пекол кој ќе треба да се плати. Ќе биде катастрофа. Немој да го правиш тоа“.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“