Трамп најде замена за шефот на Пентагон – Еспер наместо Шенахан

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека вршителот на должност министер за обрана на САД, Патрик Шенахан ја повлекол кандидатурата за прв човек на американската армија.

Трамп наведе дека Шенахан сакал повеќе време да поминува со своето семејство.

Американскиот претседател информира дека државниот секретар задолжен за армијата, Марк Еспер, ќе биде именуван за нов вршител на должност министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

„Вашингтон пост“: Фејсбук страница на американски ветерани хакирана од македонски бизнисмен

Татјана Ташкова

Трамп ќе го назначи Роберт О’Брајан на местото на Болтон

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

Пенс: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Иран официјално го предупреди Вашингтон: Ќе одговориме на напад

Ана Ололовска