Трамп лут поради шпекулациите за неговото здравје

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази гнев поради шпекулациите за неговата здравствена состојба по непланираната посета на воената болница во Вашингтон изминатиот викенд.

Американскиот претседател кој има 73 години, во саботата отиде во болницата Волтер Рид на годишен преглед, соопшти Белата куќа. Таа ненајавена посета, која дојде само девет месеци по претходната, отвори голем број прашања во јавноста.

На состанок со членовите на неговиот кабинет во Белата куќа, Трамп денеска се пожали дека неговата сопруга го прашала дали е во ред кога се вратил од доктор, и оти се зборува дека има проблеми со срцето.

– Таму бев кусо време, рутински. Направив неколку лекарски прегледи, остатокот ќе го направам во јануари, додаде Трамп и почна да ги напаѓа медиумите.

– Тие луѓе се болни! Медиумите во оваа земја се опасни. Деновиве немаме слобода на печатот, го имаме спротивното. Имаме корумпираните медиуми и се надевам дека ќе се освестат затоа што тоа е многу лошо и многу опасно за нашата земја, рече тој.

Би можело да ве интересира

Честитки од косовските лидери за Денот на независноста на САД

А1он

Брифинг во Конгрес за наводите дека Русија плаќа за убивање на американски војници во Авганистан

Ана Ололовска

Демократите го обвинија Трамп дека е несфатливо попустлив кон Русија

Ана Ололовска

САД се заканија со запленување на иранската нафта за Венецуела

Ана Ололовска

Во 40 американски сојузни држави расте бројот на новозаболени лица

Ана Ололовска

Трамп најави „грандиозен“ огномент во чест на 4 јули

А1он