Трамп го именува пензионираниот генерал Матис за нов министер за одбрана

Од:

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп го претстави пензионираниот генерал Џејмс Матис пред учесниците на митингот во Фејетвил во Северна Каролина и официјално го именуваше како нов министер за одбрана.

Трамп посети повеќе американски држави со цел да се сретне со луѓето кои гласале за него и да им изрази благодарност бидејќи го поддржале.

Уште на 1 декември Трамп ја потврди информацијата дека го избира Џејмс Матис за шеф на Пентагон.

За време на кампањата Трамп вети дека ќе ги зголеми ресуристе за американската војска.

На генералот Матис му се доделува задачата да појасни пред сојузниците какви се намерите на администрацијата на Трамп во врска со соработката за одбамбена политика.

Би можело да ве интересира

Трамп: Многу од заложниците што ги чекаме не се меѓу живите

Трамп: Ники Хејли би можела да биде во мојот тим

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД