Трамп бара конгресменките да им се извинат на САД и Израел

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно ги нападна четирите демократски конгресменки кои ја критикуваа неговата политика, повикувајќи ги да им се извинат на САД и Израел.

-Не верувам дека четирите конгресменки се способни да ја сакаат нашата земја. Треба да им се извинат на САД и Израел за ужасните работи кои ги кажаа, полни со омраза, напиша Трамп на Твитер, а пренесоа британските медиуми.

Американскиот претседател предизвика бирни реакции кога минатиот викенд на Твитер напиша дека четири конгресмнеки, од кои три се родени во САД, треба да „се вратат во уништените и со криминал опустошени места од кои дошле“.

Американскиот Конгрес остро ја осуди изјавата на Трамп за демократските конгресменки како „расистички коментар што го озакони и зголеми стравот и омразата кон новите Американци и припадниците на другите раси“.

Би можело да ве интересира

Сара Сандерс ангажирана во „Фокс Њус“

Експлозија на Западниот брег, убиена израелска девојка

Нетанјаху и дал одврзани раце на армијата за напади врз ирански цели

Ана Ололовска

Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Ана Ололовска

Сандерс го претстави „Green New Deal”, планот за борба против климатските промени

Ана Ололовска

Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Ана Ололовска