Трамп бара конгресменките да им се извинат на САД и Израел

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно ги нападна четирите демократски конгресменки кои ја критикуваа неговата политика, повикувајќи ги да им се извинат на САД и Израел.

-Не верувам дека четирите конгресменки се способни да ја сакаат нашата земја. Треба да им се извинат на САД и Израел за ужасните работи кои ги кажаа, полни со омраза, напиша Трамп на Твитер, а пренесоа британските медиуми.

Американскиот претседател предизвика бирни реакции кога минатиот викенд на Твитер напиша дека четири конгресмнеки, од кои три се родени во САД, треба да „се вратат во уништените и со криминал опустошени места од кои дошле“.

Американскиот Конгрес остро ја осуди изјавата на Трамп за демократските конгресменки како „расистички коментар што го озакони и зголеми стравот и омразата кон новите Американци и припадниците на другите раси“.

Би можело да ве интересира

Мигрантите после година дена конечно си ги видоа децата

САД му упатија закана на наследникот на Сулејмани

Ана Ололовска

Најмалку 16 лица под набљудување откако новиот коронавирус пристигна во САД

Ана Ололовска

Салих: САД и Ирак треба да ја продолжат заедничката борба против Исламска држава

Ана Ололовска

Десетици светски лидери во Ерусалим на собир против антисемитизмот

Ана Ололовска

Сиетл експериментира со гласање од мобилни телефони на избори

Ана Ололовска