Токио: Ракетните тестирања на Пјонгјанг претставуваат закана

Од:

Јапонската Влада верува дека ракетните тестирања на Пјонгјанг претставуваат закана и за соседните земји и за меѓународната заедница, изјави заменик генералниот секретар на владата во Токио, Јошихико Исозаки.

– Нуклеарните и ракетните активности на Северна Кореја, вклучувајќи го и неодамнешното лансирање подморнички ракети, го загрозуваат мирот и безбедноста на нашата земја, регионот и целата меѓународна заедница, истакна Исозаки.

Тој оцени дека најновите лансирања на севернокорејски воени подморнички ракети се „очевидно кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН“ и нагласи дека Јапонија ќе ја продолжи тесната соработка со САД, Јужна Кореја и целата меѓународна заедница за решавање на проблемите кои ги предизвикува Северна Кореја.

Јапонскиот функционер посочи дека Токио, со оглед на развојот на нуклеарната и ракетната програма на Северна Кореја, ќе мора да го зајакне својот ракетен одбранбен систем.

Би можело да ве интересира

По принудното слетување, Јапонија бара привремено приземјување на авионите Ф-16

А1он

Поради мутација, делта сојот во Јапонија се уништува сам

А1он

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Ана Ололовска

Јапонија: Во дополнителниот буџет за 2021 година 163 милијарди долари се за борба против коронавирусот

Ана Ололовска

Ново трговско партнерство меѓу САД и Јапонија

Ана Ололовска

На Азиските берзи пад, доларот зајакнува

Ана Ололовска