Тело на новороденче пронајдено на брод со мигранти во Италија

Од:

За време на спасувачка операција, италијанската крајбрежна стража пронашла мртво новороденче на брод со мигранти кои се движеле кон островот Лампедуза, јави денеска Анса.

Бебето се родило за време на патувањето и починало кратко по раѓањето, јави АНСА, додавајќи дека на бродот имало околу 40 мигранти.

На почетокот на неделата, петмесечно машко бебе се удави за време на спасувачка операција кај Лампедуза, откако се преврте брод со мигранти од Северна Африка.

Речиси 126.000 мигранти пристигнале во Италија од почетокот на годината, што е речиси двојно повеќе во споредба со истиот период лани.

Само оваа недела на островот Лампедуза пристигнаа околу 7.000 мигранти, што е повеќе од сегашното население на островот.

Вчера италијанската премиерка Џорџа Мелони ја повика ЕУ да дејствува заеднички „ако е потребно со поморска мисија“ и да ги спречи мигрантите да го преминат Средоземното Море од Северна Африка.

Мелони најави остри мерки како одговор на порастот на пристигнувања на мигранти оваа недела.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

Италија бара од Гугл една милијарда евра неплатени даноци

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on