Талибански заменик министер повика да се отворат училишта за девојчиња

Од:

Вршителот на должноста заменик министер за надворешни работи на Авганистан во талибанската влада, Шер Мохамад Абас Станикзај, ги повика новите власти да ги отворат училиштата за девојчиња по шесто одделение, велејќи дека исламот не дава валидна основа за таква забрана.

dobivaj vesti na viber

Тој го упати повикот за време на состанокот на високо поставени талибанци во Кабул.

„Многу е важно да се обезбеди образование за сите, без дискриминација. Жените треба да се образуваат, нема исламска забрана за школување девојчиња. Да не им даваме можности на другите да прават поделба меѓу власта и народот“, рече Станикзај.

Талибанците рекоа дека работат на план за отворање средни училишта за девојчиња, но не објавија временска рамка.

Мерките вклучуваат забрана за образование на девојчињата по шесто одделение, и покрај тоа што првично го ветуваа спротивното. На јавни места, жените мора да се покриваат од глава до пети, а да им се гледаат само очите.

Обединетите нации ја опишаа забраната како „срамна“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Кабул поставени 400 нови звучници за поттикнување на молитвата

Ана Ололовска

Небензја: САД и НАТО би сакале да се заборават злосторствата во Авганистан

Ана Ололовска

Осуммина повредени при експлозија во автобус во Авганистан

А1он

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

Протест на млади Хазарки по вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, во кој загинаа 35 лица

Ана Ололовска

Во вчерашниот напад во Кабул 35 лица убиени и 82 повредени

Ана Ололовска