Талибанците не дозволија Авганистанки да протестираат поради новата одлука околу бурката

Од:

Десетина жени денеска кратко протестираа во Кабул, поради одлуката на талибанските власти, задолжително да се носи бурка во јавност.

dobivaj vesti na viber

Собраните жени, повеќето без да го покријат лицето, извикуваа слогани против носење бурка. Тие успеаја да поминат 200 метри, пред да бидат застанати од талибанските борци.

Талибанците мирно ја прекинаа протесната прошетка, а на новинарите им беше кажано да си заминат.

Во саботата, властите во Кабул наредија сите жени во Авганистан да носат превез.

Слична уредба беше на сила и за време на претходното владеење на талибанците, од 1996 до 2001 година.

Претходно, тие донесоа одлука, со што на девојчињата им се дозволува да одат во училиште, само до шестто одделение.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

По земјотресот пристигнува помош во Авганистан

Ана Ололовска

ОН: Немаме капацитет да му помогнеме на Авганистан

А1он

Хронологија: Најсмртоносни земјотреси во Авганистан во последните две децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Смртниот биланс од катастрофалниот земјотрес се искачи на 950 лица

Ана Ололовска