Судири во Хонг Конг, полицаец повреден со стрела

Од:

Полициски службеник во Хонг Конг денеска бил погоден од стрела кога полицијата употребила солзавец и водени топови во обид да ги растера демонстрантите кои го окупираат кампусот на универзитетот.

Фотографиите, објавени на Фејсбук страната на полицијата, покажуваат дека стрела погодила полицаец во долниот дел од ногата, по што тој е префрлен во болница.

Демонстрантите одбија да се повлечат, иако камиони со водени топови, во обид да се приближат до демонстрантите, ги преминуваа циглите што тие ги поставија.

Демонстрантите започнаа да се повлекуваат во Политехничкиот универзитет дури кога се смрачи, стравувајќи дека ќе се најдат во замка бидејќи полицијата употреби солзавец и им пристапи на спротивната страна.

Политехничкиот универзитет во Хонг Конг е еден од бројните универзитетски кампуси, кои во последната недела се користени како места за собирање на демонстрантите.

Демонстрантите од покривот на универзитетот ја гаѓаа полицијата со стрели и молотови коктели.

Би можело да ве интересира

Кери Лам тврди дека новиот закон за Хонг Конг „не е толку црн“

Ана Ололовска

Канада го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

А1он

Познатиот антивладин активист Нејтан Ло побегна од Хонг Конг

Ана Ололовска

И Австралија планира да им понуди засолниште на граѓаните на Хонг Конг

Ана Ололовска

Демонстрант од Хонгконг осомничен за убиство на полицаец уапсен на лет за Лондон

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на САД одобри санкции за заштита на автономијата на Хонг Конг

Ана Ололовска