Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Од:

ЕУ воведе забрана за увоз на руски дизел и други рафинирани нафтени производи за да ја намали енергетската зависност од Москва. Целта е да се дозволи рускиот дизел да се извезува во земји како Кина и Индија за да се избегнат скокови на цените што ќе им наштетат на потрошувачите ширум светот, а истовремено да се намали профитот што го финансира буџетот на Москва, а со тоа и војната во Украина.

Дизелот е од клучно значење за економијата бидејќи се користи за напојување на автомобили, камиони кои превезуваат стоки, земјоделска опрема и фабрички машини. Новите санкции се проследени со несигурност на цените бидејќи 27-те земји-членки на ЕУ мора да набават нови залихи на дизел од САД, Блискиот Исток и Индија за да ги заменат оние од Русија, која во еден момент обезбедуваше 10% од вкупните потреби за дизел во Европа.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска