ВИДЕО: Сменет министерот за одбрана на Украина

Од:

Олексиј Резников веќе нема да биде министер за одбрана на Украина. Како што соопшти вечерва агенцијата АФП, на негово место ќе дојде поранешниот директор на воената разузнавачка агенција Кирило Буданов.

Украинскиот весник Правда вечерва објави дека партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, која е и најголема украинска партија, објавила дека ќе гласа за разрешување на Резников. Оваа информација на Фејсбук ја објави Маријана Безухла, заменик-шеф на комисијата на украинскиот парламент за национална безбедност, одбрана и разузнавачки служби.

Извори на Украинска Правда наведуваат дека се разгледува идејата за именување на Резников за министер за стратешки индустрии. Иако претходно денеска украинските медиуми шпекулираа дека Резников би можел да стане министер за правда по неговото разрешување, одлучено е министерот за правда Денис Малиуска да остане на својата функција.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска