reznikov

Свет

Украинскиот министер за одбрана соопшти кога почнува контраофанзивата

А1он
Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју за естонската телевизија сугерираше дека Украина би можела да започне офанзива во април или мај, користејќи тенкови
Македонија

Петровска – Резников: Украина ја има нашата поддршка за одбрана на својата сувереност и независност

А1он
Изразуваме почит и поддршка кон украинскиот народ, за храброста, истрајноста и решителноста да ја одбрани сопствената територија, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната
Свет

Резников останува министер за одбрана, Зеленски го замолил да ја задржи функцијата

А1он
Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, чија смена неодамна беше објавена од владејачката партија на Украина, рече дека претседателот Володимир Зеленски побарал од него да
Свет

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

А1он
Украинските медиуми јавуваат дека следната недела украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников ќе ја напушти функцијата, а со министерството најверојатно ќе раководи Кирило Буданов, шеф
Свет

Резников: Забавена e операцијата на украинските вооружени сили на југот на земјата

А1он
Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников призна дека операцијата на Вооружените сили на Украина на југ е забавена. Тој во интервју за јапонскиот телевизиски канал
Свет

Резников: Со германскиот систем Ирис-Т, Украина почнува нова ера во воздушната одбрана

А1он
Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников на Твитер објави дека Киев добил германскиот систем за воздушна одбрана Ирис-Т СЛМ, при тоа истакнувајќи дека „започна нова
Свет

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он
Во Украина пристигна нова пратка оружје од Велика Британија, соопшти денеска украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников. – Во Украина пристигнаа ракетни фрлачи М270, појасни