Словенија донесе закон за деполитизација на јавната телевизија

Од:

Словенците вчера на референдум усвоија закон со цел да се спречат политичките назначувања во јавната телевизија, откако медиумската клима во земјата се влоши за време на претходниот премиер Јанез Јанша.

Изборната комисија ги објави резултатите, според кои повеќе од 62 отсто од гласачите дале согласност законот да стапи во сила, веројатно на почетокот на 2023 година.

Неколку здруженија за одбрана на медиумите, како што е Медиумската организација на Југоисточна Европа (СЕЕМО), го поздравија амандманот, кој има за цел да ја „заштити уредувачката независност“ на каналот РТВ Словенија од „политичко и сигурно уништување“.

Конзервативниот лидер Јанез Јанша, кој беше на власт од 2020 до 2022 година, ги засили нападите врз медиумите, обвинувајќи ги за пристрасност и ги смени повеќето функционери на РТВ и назначи роднини, пренесе Бета.

Телевизијата оттогаш беше потресена од неколку протести против преориентација на програмата и притисок врз новинарите, додека Словенија падна од 54-то на 36-то место на најновото рангирање на невладината организација Репортери без граници (РСФ).

Според текстот, владата и парламентот повеќе нема да имаат право да назначуваат функционери, а телевизијата ќе биде ставена под надзор на граѓански групи – вработени, заштитници на права, Академијата на науките итн.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мечка нападна маж во Словенија

Ана Ололовска

Професор во Словенија на матурската вечер шмркал кокаин во тоалет

Ана Ололовска

Ужас во Словенија: Лавина затрупа седум луѓе, маглата го отежнува извлекувањето

Елитни руски шпиони се преправале дека се семејни луѓе во Словенија

(ВИДЕО) Експлозија во фирма за пиротехника во Словенија, има загинати и повредени

Горан Наумовски

Автобус излета од автопат во Словенија, тројца загинати, неколкумина повредени

Ана Ололовска