Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

Од:

Сирени за предупредување за проектили се огласија во јужниот дел на Тел Авив и централните градови Ришон Лезион и Холон за првпат по последната ескалација на насилството меѓу Израел и палестинскиот исламски џихад во петокот попладне.

dobivaj vesti na viber

Според првите извештаи, некои ракети биле пресретнати од одбранбениот систем „Железна купола“, додека други паднале на отворен простор.

Малку порано сирени се слушнаа и во Ашкелон, Сдерот и други градови поблиску до границата со Појасот Газа.

Пресретнати се неколку ракети. Нема информации за жртви или материјална штета.

Околу 400 ракети се истрелани врз Израел од петокот попладне, објавија израелските медиуми.

Би можело да ве интересира

Голем пресврт: Израелскиот премиер ја поддржа идејата за палестинска држава

Сирија: Израел го нападна аеродромот во Дамакс, загинаа пет војници

Млад Палестинец убиен на Западниот Брег

Ана Ололовска

Во судири на Западниот Брег убиени двајца Палестинци и израелски офицер

Ана Ололовска

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он

Претседателите на Германија и Израел го посетија нацистичкиот логор Берген-Белсен