Силно торнадо го погоди Њу Орлеанс

Од:

Спасувачките екипи ги пребараа урнатините во текот на ноќта во Њу Орлеанс, откако торнадо го погоди градот, при што загина најмалку едно лице, уништени се куќи и далноводи.

Силното торнадо уништи згради и преврте голем број возила во областа Араби. Шерифот на округот Џејмс Полман изјави дека неколку луѓе се повредени, а едно лице го загубило животот.

– Штом малку ќе ја расчистиме областа, ќе испратиме повеќе луѓе да ја пребаруваат, им рече тој на новинарите, додавајќи дека противпожарните екипи спасиле неколку блокирани луѓе.

Весникот „Вашингтон пост“ објави дека жртва на торнадото е 26-годишно момче кое спасувачите го пронашле пред куќата.

Поголемиот дел од јужна Луизијана сè уште се опоравува од ураганот Ајда, бура од четврта категорија што минатиот август ги уништи руралните заедници дури до јужниот дел на Њу Орлеанс, при што загинаа над 100 луѓе во неколку американски сојузни држави и на Карибите.

Њу Орлеанс, со мнозинско афроамериканско население, е познат по џезот и некогаш бил пристаниште за робови.

Градот сè уште има последици од ураганот Катрина во 2005 година, една од најсилните бури во американската историја, во која загинаа најмалку 1.800 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Објавена снимка, полицијата ја изрешета жената која ги уби учениците во САД

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нови детали за масакрот во Нешвил: Полицијата објави снимка од напаѓачката

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) 28-годишна жена го изврши масакрот во училиштето во Нешвил: Убиени се шестмина, три од нив деца

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пукање во училиште во Нешвил, има мртви

Катерина Павлова-Николовска

За време на полетувањето од Лос Анџелес до Сиетл, ја отворил вратата на авионот и скокнал надвор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка

Ана Ололовска