Силен земјотрес ја погоди Кина

Од:

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди киргистанската автономна префектура во северозападниот автономен регион Ксинџијанг, населен со Ујгур, соопшти денеска Кинескиот центар за следење земјотреси (CENC).

Епицентарот на земјотресот бил лоциран во градот Атукс, на длабочина од 19 километри, објави CENC, пишува China Daily.

Засега нема информации за евентуална штета или повредени.

Би можело да ве интересира

Во Кина повеќе од 150.000 луѓе се евакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Земјотрес во Албанија почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 6,2 степени во Гватемала

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Најмалку 16 загинати во пожар во трговски центар во Кина

(ВИДЕО) Шестмина загинати во пожар во трговски центар во Кина

Горан Наумовски