Си-ен-ен: Трамп предложи продажба на Порторико по ураганот Марија

Од:

По катастрофалниот ураган Марија во Порторико, американскиот претседател, Доналд Трамп, ја разгледа идејата за продажба на овој остров во 2017 година, изјави за „Њујорк тајмс“ Елејн Дјук, поранешен заменик-началник за национална безбедност, јави Си-ен-ен.

– Неговите идеи се посоодветни за бизнисмен отколку за претседател, рече Дјук.

Таа додаде дека продажбата на Порторико никогаш не била сериозно разгледувана откако Трамп тоа го предложи.

Речиси три илјади луѓе го загубија животот како резултат на невремето.

Трамп претходно ја обвини локалната власт на Порторико за ненаменско трошење пари обезбедени од неговата администрација, а во ноември 2018 година Белата куќа го извести Конгресот дека претседателот не сака да испрати дополнителни средства за санација на штетата.

По невремето, Трамп негираше какви било грешки направени од неговата администрација и ја пофали за реагирањето по ураганот Марија, оценувајќи дека тоа е „неверојатен и неоспорен успех“.

Би можело да ве интересира

Училиштата во Њујорк и Вашингтон се одлучија за онлајн настава

А1он

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

А1он

ВИДЕО: Израел и ОАЕ постигнаа историски мировен договор со посредство на Трамп

Горјан Грнчаровски

Американските здравствени власти предвидуваат „најлоша есен што сме ја виделе“ поради коронавирусот

А1он

Помпео: Русија се обидува да го растури сојузништвото на САД со Европа

А1он