Си Џинпинг: Кинеската војска се подготвува за борба

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг истакна дека Народноослободителната армија треба да се подготви за вистинска борба.

dobivaj vesti na viber

Кинеската Народноослободителна армија „треба да се фокусира на подготовка за вистинска борба“, изјави кинескиот претседател и шеф на Централната воена комисија на земјата Си Џинпинг, пренесува РИА Новости.

Според кинеската централна телевизија, тој им дал такви упатства на учесниците на семинарот за националната одбрана и реформите на армијата, што се одржа во Пекинг. Кинескиот лидер исто така нареди строго да се придржуваат до планот за постигнување на целите на воената реформа.

Во 2015 година, кинеските власти ја објавија својата намера да ги реформираат вооружените сили за да ја зголемат нивната ефикасност. Според Кси Џинпинг, земјата треба да има ултра-модерна армија, способна да одбие секој непријател доколку е потребно. Најважното барање е борбената готовност и способноста за победа, нагласи кинескиот претседател.

Така, како дел од реформата, PLA создаде стратешки ракетни трупи, кои сега, заедно со копнените, воздушните, поморските сили и Народната вооружена полиција на Народна Република Кина, ги сочинуваат вооружените сили на Кина. Уште на отворањето на 19-от Конгрес на Комунистичката партија на Кина во 2017 година, кинескиот лидер рече дека до 2035 година се планира да се заврши модернизацијата на вооружените сили со цел целосно да се одговори на предизвиците на нашето време.

Би можело да ве интересира

Кинескиот премиер: Кина е подготвена да ја зајакне соработката со Европска Унија

А1он

Протест на официјален Пекинг: Посета на делегација на британскиот Парламент на Тајван е флагрантно кршење на принципот една Кина

Ана Ололовска

Кина реши да ги олесни Ковид-мерките

А1он

Кина ја продолжува координацијата и комуникацијата со ЕУ

Горан Наумовски

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Кина: Властите во Кина најавија олеснување на корона мерките во Гуангжу и Чонгкинг

Ана Ололовска