Шведска тврди: Има ризик Русија да не нападне

Од:

Безбедносните ризици на Шведска се зголемија во текот на изминатата година бидејќи Русија, поради војната во Украина, ги зајакнува своите воени капацитети.

Ова денеска го соопшти шведската разузнавачка и безбедносна служба (MUST).

Минатата година, шведската служба за разузнавање и безбедност направи оценка дека Русија претставува јасна и непосредна воена закана за Шведска, но наведувајќи дека руските сили се главно окупирани со војната во Украина, пренесува Ројтерс.

По руската инвазија на Украина, Шведска поднесе барање за членство во НАТО во 2022 година, откажувајќи се од долгогодишниот статус на воена неутралност, а во таа земја се надеваат дека процесот за влез во НАТО ќе биде завршен во блиска иднина.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

Нордиските и балтичките земји ја поддржуваат улогата на НАТО во поддршката на Украина